بک لینک چیست و در بهینه سازی سایت چقدر مهم است؟

یکی از داغترین دغدغه های مدیران سایتها و وبلاگها در بخش سئو بحث بک لینک است. در این مقاله از سئو ۷۲۴ قصد داریم این مبحث را به صورت کامل با جزئیات مورد بررسی قرار دهیم.

بک لینک چیست؟

بک لینک (Backlink) چیست؟

در زبان ساده بک لینک به پیوندهای گفته میشود که از سایتهای دیگر به سایت شما داده میشود. زمانی که از سایت خود به سایت دیگر پیوند میدهید، سایت مقابل از سایت شما بک لینک دریافت کرده است.

بک لینک در سئو چقدر مهم است؟

ارزش بک لینک در سئو میتوان گفت تقریبا مهم است، تجارب نشان داده است سایتهایی که بک لینکهای طبیعی، زیاد دارند و در کنار آن محتوای منظم و جدید تولید میکنند، رتبه خوبی دارند.

برای روشن شدن اهمیت Backlink در سئو و بهینه سازی سایت به این مثال دقت کنید:
فرض کنید شما در جلسه ای موضوعی را بیان کردید، و ۱۰ نفر موضوعی را که بیان کردید تایید کردند و به آن رأی دادند؛ سپس فرد دیگری موضوعی را بیان کرد و ۴ نفر به او رأی دادند و او را تأیید کردند. حال حرف شما ارزش بیشتر دارد یا شخص مقابل؟ جواب آشکارست که شما! زیرا افرادی که حرف شما را تایید میکنند بیشتر از شخص مقابل است. بک لینک هم به این صورت است؛ تقریبا مانند رأی میماند، هرچه بک لینکهای شما بیشتر به سایت شما و مطالب شما باشد یعنی اشخاص بیشتری به آن رأی میدهند، آنرا دوست دارند و مورد تاییدشان است، پس رتبه بهتری را خواهید داشت. بک لینک از فاکتورهایی است که رتبه سایت را مشخص میکند.


بک لینک باید خریداری شود؟

اگر به این فکر هستید که با خرید بک لینک در سایتهای با پیج رنک بالا میتوانید قدرت دامین و سایت خود را افزایش داده و رتبه بهتری را بگیرید، سخت در اشتباهید! زیرا گوگل و سایر موتورهای جستجو قدرتمند به راحتی سایتهایی که جهت کسب رتبه بهتر در جستجو اقدام به خرید لینک میکنند را شناسایی نموده و از رتبه آنها میکاهد. البته شایان ذکر است اگر مایلید در یک سایت تبلیغات متنی بدهید، با Nofollow سازی لینک میتوانید دیگران نگران بوجود آمدن مشکلی برای سایت خود نباشید. شاید سوال کنید که اگر بک لینک را خریداری نکنیم پس چگونه میتوانیم به سایت خود بک لینک دریافت کنیم و به این طریق قدرت سایت خود را افزایش داده و رتبه بالاتری را کسب کنیم؟ جواب اینست که شما باید بک لینکها را به صورت طبیعی دریافت کنید؛ یعنی مطالب جدید و کاربردی تولید کنید تا کاربران در سایتها و وبلاگهای خود لینکهای شما را قرار دهند. همچنان از شبکه های اجتماعی میتوانید برای یک لینک بیلدینگ سالم استفاده کنید.


مشخصه های بک لینک خوب و بد چیست؟

در یک کلام میتوان گفت لینکی که شما درخواست گذاشتن آنرا کرده باشید لینک خراب و لینکی که کاربران به میل خود میگزارند لینک خوب گفته میشود. چرا؟ زیرا زمانی که شما جهت گذاشتن لینک خود پول پرداخت میکنید توقع دارید که لینک شما در تمام صفحات نمایش داده شود، کلمه کلیدی مهم سایت شما لینک شود، Dofollow باشد و … پس از مشخصه های لینک بد میتوان به:

– لینک شدن کلمه مهم کلیدی سایت: مثلا اگر سایت در مورد سئو هست، در همه جا به کلمه سئو لینک میشود، این لینک غیره طبیعی و بد اطلاق میگردد، زیرا کاربران معمولا چنین کاری نمیکنند مگر اینکه پولی دریافت کرده باشند.

– لینک شدن سایت در تمام صفحات سایت: این هم یکی از مواردیست که باعث میشود بک لینک به بک لینک بد تبدیل شود، چون کمتر مدیر سایتی حاضر میشود لینک کسی را در تمام صفحات سایت خود قرار دهد مگر اینکه پولی دریافت کرده باشد.

– لینک شدن صفحه اصلی سایت: اگر همه به صفحه اصلی شما لینک بدهند و به مطالب سایت شما لینک ندهند جای نگرانیست، زیرا این مورد هم باعث میشود بک لینک به بک لینک بد تبدیل شود.

– لینک شدن سایت شما در سایت غیرمرتبط به موضوع سایت: معمولا کاربران در سایت خود لینکهایی را قرار میدهند که با موضوع وبلاگشان مرتبط باشد، اگر موضوع سایت شما در مورد بهینه سازی سایت باشد و در آن سایت اسب فروشی را لینک کنید، طبعیست که بک لینک بد است.

– لینک شدن سایت در سایتهای کپی بردار و بی کیفیت: همانطور که سایتهایی بی کیفیت خودشان کیفیت چندانی ندارند، لینکهایی که از آنها به سایت شما ارسال میشود بد است و اگر آن سایتها اسپم باشند حتی باعث میشود در شرایطی به رتبه سایت شما آسیب برساند.

– لینک شدن سایت به صورت مخفی: لینکها را قرار میدهند تا کاربران ببینند و از آن استفاده کنند، ولی زمانی که لینک  مخفی باشد و قابل نمایش نباشد، Backlink غیره طبیعی است.

شایان ذکر است اگر در موارد فوق لینک شما Nofollow باشد، هیچ آسیبی رتبه سایت شما نخواهد دید.


بک لینک Nofollow و Dofollow چیست؟

لینکهای Nofollow لینک هایی است که در rel آن مقدار Nofollow باشد، مانند

<a href=”https://www.seo724.ir” rel=”nofollow”>AfghanSEO</a>

زمانی که شما لینک سایتی را به این حالت قرار دهید، روبات گوگل از شکستن پیج رنک شما بر روی این لینک خروجی جلوگیری میکند و به راحتی میتوانید تبلیغات متنی به صورت نوفالو در سایت خود قرار دهید. و اما لینکهای Dofollow یا Follow… این مورد برعکس نوفالو است؛ اگر لینکی مقدار rel آن Nofollow نبود، Dofollow یا Follow است و نیاز نیست مقدار Dofollow و Follow را در rel قرار دهید.


تبادل لینک جهت ازیاد بک لینک توصیه میگردد؟

اگر به صورت Nofollow نباشد، امکان بروز مشکل به احتمال قوی است ولی اگر طرفین لینکها را به صورت نوفالو قار بدهند مشکلی از این بابت برایتان پیش نخواهد آمد.

خوشحال خواهیم شد نظریات و تجربیات خود را در مورد بک لینک بیان کنید.

درباره سئو 724

سئو 724 یکی از وب سایت های زیرمجموعه گروه طراحی سایت 24 می باشد که در زمینه آموزش سئو و جا انداختن فرهنگ درست سئو در ایران فعالیت می کند. نویسندگان سایت اعضا گروه سئو 724 می باشند.
این نوشته در آموزش SEO ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

29 پاسخ به بک لینک چیست و در بهینه سازی سایت چقدر مهم است؟

 1. سلام.
  یک سؤال داشتم.
  چه افزونه‌ای برای اینکه مثلاً هر جا کلمه‌ی «پیج رنک» بود، آن کلمه را به مطلب پیج رنک لینک بدهد نصب کرده‌اید؟

  • علی سجاد موحّد می‌گوید:

   سلام؛ با افزونه اینکارو انجام ندادم، به صورت دستی لینک کردم. شما میتونید از افزونه Automatic SEO Links جهت اینکار استفاده کنید.

 2. omidi می‌گوید:

  مفید بود ممنون

 3. محمد می‌گوید:

  سلام سایت من حذف شد و من با بک آپی که داشتم بالا آوردم ولی لینک های ورودی از گوگل اشتباه است چیکار کنم لازم به ذکره که ۳۱۳ تا مطلب تو سایت دارم اگه همه رو بخوام با افزونه Redirect اوکی کنم زمان بر هست چی کار کنم؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید ایرانی ها همش حرف پول رو میزنند ببینیم افغانها چطور هستند

  • علی سجاد موحّد می‌گوید:

   سلام، لینکهای که عوض شده دوباره به همان آدرس ایجاد کنید، یا ریدارکت ۳۰۱ کنید، البته زمانی که ریدارکت میکنید نظر به قدرت و اهمیت سایت کمی زمان بر هست.

 4. erfan می‌گوید:

  ﺑﺎ ﺳﻼﻡ ﻣﻦ ﺭﻭﺷﻲ ﺟﺪﻳﺪ ﺑﺮﺍﻱ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺭﺗﺒﻪ ﭘﻴﺪﺍ ﻛﺮﺩﻡ
  ﺩﺭ ﺳﺎﻳﺖ ﻛﺎﻣﻨﺖ ﻣﻲ ﺩﻱ ﻭ ﺍﺩﺭﺱ ﺳﺎﻳﺖ ﺍﺕ ﻭﺍﺭﺩ ﻣﻴﻜﻨﻴﻢ
  ﺍﻳﻦ ﺭﻭﺵ ﺧﻮﺑﻪ

  • علی سجاد موحّد می‌گوید:

   تا حد کمی میتونه تاثیر گذار باشه؛ ولی سعی کنید بیش از اندازه این کار را نکنید که خوب نخواهد بود.

 5. Reza می‌گوید:

  سلام…
  ممنون…از مقاله مفیدتون…

  من بک لینک خریدم.. چند روزی به صفحه دوم گوگل اومدم با عنوان و آدرس بک لینکی که سفارش داده بودم..ولی درحال حاضر دیگه با اون عنوان و آدرس تا صفحه ۲۰ گوگل هم نبودم..مشکل از چی میتونه باشه…

  • علی سجاد موحّد می‌گوید:

   سلام، علت واضح است، گوگل سایتهای که لینک خریداری میکنند را شناسایی میکند، و از رتبه آنها کم میکند. چقدر گفته شد لینک خریداری نکنید؟!

 6. ali می‌گوید:

  تبادل لینک تاثیر داره؟

 7. Erfan می‌گوید:

  ﺳﻼﻡ ﺑﺒﺨﺸﻴﺪ ﺍﺯ ﺳﻮﺍﻻﺕ ﺯﻳﺎﺩ ﻣﺎ
  ﺍﮔﻪ ﻛﺪ ﺍﻳﻔﺮﺍﻡ ﺩﺭ ﻗﺎﻟﺐ ﺳﺎﻳﺖ ﺑﺎﺷﻪ ﺳﺎﻳﺖ ﺩﺭ ﻟﻴﺴﺖ ﺳﻴﺎﻩ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺭﻓﺖ ﻭ ﺍﻳﻦ ﻛﻪ ﺯﻣﺎﻥ ﺍﺑﺪﻳﺖ ﺭﻧﻚ ﮔﻮﮔﻞ ﻛﻲ ﻫﺴﺖ

 8. جوجو تمز می‌گوید:

  سلام
  برام یادآوری شد ممنون

 9. شهاب زارع می‌گوید:

  سلام
  خرید بک لینک ها از افراد معتبر و دارای نمره بالا هم پیشنهاد نمیشود؟
  مثل خرید از سایت فایور : http://fiverr.com/alanletsgo/like-and-suggest-your-facebook-fan-page-or-website-to-my-4000-active-and-loyal-facebook-friends
  ممنون پیشاپیش

  • علی سجاد موحّد می‌گوید:

   سلام
   لینک های پرداختی به راحتی توسط گوگل شناخته شده و خرید لینک به هیچ صورتی پیشنهاد میگردد.

 10. MortzeA می‌گوید:

  سلام
  اقا من نفهمیدم ! بالاخره برای افزایش سایت باید چیکار کنیم؟ بک لینک که گفتی خوب نیست یا باید انفالو باشه خوب اگه انفالو بزاریم تاثیری داره؟ بعد لینک کردن هم که میگید مفید نیست پس چه گلی بگیریم! سایت ها و فروم های بزرگ اجازه نمیدن کسی بالا بیاد حتی اگه مطالب خاص بزاری یه جور هنرمندانه کپی میکنن خودت نمیفهمی مال خودته چه برسه موتور جستجو !یه پیشنهاد بدی ممنون میشم.

  • علی سجاد موحّد می‌گوید:

   سلام، سعی کنید سایتتون رو با مطالب با کیفیت و بدون کپی به صورت منظم بروزرسانی کنید، و از شبکه های اجتماعی قوی لینک بگیرید و در اون شبکه ها فعالیت داشته باشید و اندکی صبر کنید تا نتیجه زحمات خود را ببینید.

 11. سعید می‌گوید:

  سلام من ۱۵ روز پیش یک وبلاگ زدم ۱۳ تا پست هم در مورد محصولاتی که میخواستم تبلیغ کنم گذاشتم عکسهاش رو هم تک تک آپلود کردم با کلمات کلیدی و لینک داخلی فرداش با ۲۰ تا وبلاگ فرعی بک لینک هم بهش دادم تو اون فرعی ها آپلود و کلمات کلیدی رو رعایت کردم
  دو روز پیش یکی از کلمات کلیدیم اومد صفحه اول من هم اومدم یه پست تو فیسبوک و ۲ تا وبلاگ فرعی هم درست کردمو بک لینک دادم به وبلاگ اصلیم ولی امروز دیدم نه تنها اون کلمه کلیدی صفحه اول نیست بلکه تو صفحه ی ۲۴ پیداش کردم . سریع رفتم اون دو سه تا وبلاگ فرعی دو روز پیشمو پاک کردم مطلب فیسبوک رو هم پاک کردم
  خواستم بدونم الان چه اتفاقی برا وبلاگم میافته ؟ این دو تا بک لینک دو روز پیشم خراب بوده که همچین اتفاقی افتاده یا دلیل دیگه ای داشته ؟ الان باید چکار کنم دقیقا ؟؟

  مرسی از پاسخگویی شما

  • علی سجاد موحّد می‌گوید:

   علیک سلام
   ببینید قسمت فعالیت در شبکه های اجتماعی و لینک بیلدینگ تایید میشه ولی شما کارهایی میکنید که نقض قوانین گوگل رو میکنه. سعی کنید کپی نکنید، منظم بروز کنید، اسپم نکنید، زیاد از کلمات کلیدی استفاده نکنید و …
   در مورد سوال اخیرتون هم بگم که فیسبوک هیچ ضربه ای به سایت نمیتونه بزنه… موفق باشید.

 12. سحر قریشی می‌گوید:

  سلام
  چرا از اسم افغان سئو استفاده کردید؟
  افغانی هستید؟
  واقعا افتخار فارسی زبانانید.

 13. الهه می‌گوید:

  چطوری با سایت ها اجتماعی بک لینک کنیم
  منظورتون از استفاده نکردن کلمات کلیدی چیه،؟

  • علی سجاد موحّد می‌گوید:

   پاسخ قسمت اول سوالتون:
   در شبکه های اجتماعی مختلف (جهانی) عضو باشید و لینک های خودتون رو اشتراک بگذارید.
   پاسخ قسمت دوم سوالتون:
   فرض کنید سایت شما در مورد سئو هست، حالا اگه در تمام جاها با عبارت سئو لینک بشید، مشکوکه و از رتبه شما کاهش میده

 14. افغان پرواز می‌گوید:

  به نظر بنده بک لینک ها خوبند به شرطی که اولا از سایت های مرتبط گرفته بشه
  دوما لینک به صفحه ای از سایت باشه نا صفحه اصلی
  در ثانی افراط نکنید
  به مرور به تعداد بک لینک های خود اضافه کنید
  وقتی یه سایت تازه تاسیس توی یک ماه ۱۵۰۰ تا بکلینک می گیره این تابلوه که اسپم می کنه

 15. محمد الهی می‌گوید:

  با سلام خدمت شما دوست عزیز بنده جدیدا یه وبلاگی زدم که حدود۵ تا لینک کردم به صورت های سنتی و اتوماتیک ولی در رتبه الکسام در قسمت لینک هام عدد ۰ رو نشون می ده ممنون می شم اگه هر چه سریعتر راهنماییم کنید
  و اینکه اگه لطف کنید به وبلاگم سربزنید و نکات مهم برای افزایش بازدید اشاره کنید
  با تشکر ممنون

  • علی سجاد موحّد می‌گوید:

   علیک سلام
   در قدم نخست، کاری که کردید اشتباه هست! ولی اگه خواسته باشید لینکهای آلکسا افزایش پیدا کنه باید صبر کنید تا آلکسا شناسایی کنه؛ در ثانی شناسایی هم که شد و زیاد هم که بود به هیچ دردی نمیخوره…
   و در مورد درخواست آخرتون؛ خودتون مقالات آموزشی رو بخونید و وبلاگتون رو بررسی کنید.
   موفق باشید.

 16. حمید تجلی می‌گوید:

  لینک روزانه لینک مفیدی برای سئو است یا خیر؟

  • علی سجاد موحّد می‌گوید:

   اگه منظورتون لینکدونی باشه به خاطری که آدرس جدید به سایت افزوده میشه و ایندیکس بالا میره و در نتیجه بازدید بالا میره میتونه مثبت باشه.

 17. رضا می‌گوید:

  سلام عالی بود واقعا مطلب خوب و آموزنده ای بود انشالله موفق باشید